Saksalaiset suutarinlohet
1 kg silakoita
1 kg karkeaa suolaa
3 porkkanaa
3 sipulia
1 lehtiselleri
persiljaa
2 laakerinlehteä
timjamia
6 pippuria
3 mausteneilikkaa
½ l kuivaa valkoviiniä
4 dl valkoviinietikkaa
1 dl kermaa
3 rkl maitojauhetta
sitruunamehua
2 omenaa
1. Perkaa kalat, poista myös päät, mutta jätä maidit paikalleen. Valuta kalat ja kuivaa talouspaperilla. Pane puolet karkeasta suolasta astiaan, lado silakat suolan päälle ja kaada loput suolasta kalojen päälle, jätä kolmeksi tunniksi maustumaan.
2. Huuhdo kalat uudestaan ja ota maiti talteen rikkomatta kaloja. Pane suureen kattilaan viini ja viinietikka, lisää suolaa ja kiehauta. Hiero maiti hienon siivilän läpi ja sekoita siihen tilkkanen sitruunamehua.
3. Nosta kattila liedeltä, pane silakat ja maiti kattilaan ja anna jäähtyä
täydellisesti. Pane jäähtyneet kalat uudestaan miedolle lämmölle ja keitä hiljaa kolme minuuttia, niin että neste tuskin väreilee.
4. Pane kulhoon viipaloidut sipulit, lehtiselleri, porkkanat ja omenat, timjami, laakerinlehdet, neilikat, pippurit sekä silputtu persilja. Lisää kalat sekä maiti.
5. Kiehauta uudestaan viini ja etikka, kaada liemi kiehuvana silakoiden ja muiden aineiden päälle, anna marinoitua kylmässä 48 tuntia.
6. Vatkaa kerma ja maitojauhe. Siivilöi marinointiliemi ja lisää sitä
kermaseokseen niin paljon että saat hyvin juoksevan kastikkeen, tarkista kastikkeen maku.
7. Aseta silakat tarjoiluvadille, peitä ne porkkanoilla, sipuleilla, omenil-
la ja sellerillä, lisää maiti, kostuta kaikki kermakastikkeella.
Anna seistä yli yön. Tarjoa kylmänä.
|
|